Freelancer – ekspert od wszystkiego?
Jeżeli ważne jest, by wykonać szybko ważny projekt, można tego dokonać na trzy sposoby. Jednym z nich jest zlecenie zadania pracownikowi w swojej firmie, drugim skorzystanie z usług zewnętrznej firmy, a trzecim poszukanie zdolnego freelancera. Tę trzecią opcję bierze się coraz częściej pod uwagę. Jednak czy freelancer jest w stanie rozwiązać każdy problem i wykonać dowolny projekt?
Freelancer – kto to taki?
Osoba będąca freelancerem to w luźnym tłumaczeniu pracownik, który nie jest zatrudniony w firmie. Wolny strzelec to także trafne określenie, ponieważ dobrze oddaje charakter pracy tej osoby. Może wykonywać powierzone zadania dosłownie z dowolnego miejsca, gdyż angażuje się w zdalną współpracę. Jest często mobilny, dobrze zorganizowany, jednak zakres jego umiejętności może być różny, podobnie jak specjalizacja, w jakiej poszukuje zleceń.
Czy freelancer oferuje usługi wysokiej jakości?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to zależy na kogo się trafi. Poza tym na jakość świadczonych usług wpływa również to, czy freelancerowi uda się porozumieć ze zleceniodawcą na tyle dobrze, by sprostać jego oczekiwaniom. Nierzadko może być tak, że wysoki poziom wykonanego projektu i tak nie spotyka się z aprobatą, ponieważ klient myślał zupełnie o czymś innym.
Freelancer, jak sama nazwa wskazuje, jest osobą, która specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. Nie każdy taki zleceniobiorca może przedstawić swoje portfolio, które uwiarygodniłoby jego umiejętności. Można jednak łatwo to sprawdzić, zlecając niewielkie i niedrogie zadanie, a jeśli osoba ta wykona je w sposób zadowalający, powierzyć następne, większe.
Osoby, które zajmują się freelancingiem, najczęściej rozwijają się w swoim własnym zakresie. Jeżeli mają na „swoim koncie” wielu zadowolonych klientów, można spodziewać się, że podchodzą profesjonalnie do swojej pracy. Najczęściej tacy freelancerzy nie są już na początku swojej drogi zawodowej jako wolni strzelce, a znacznie dalej.
Dlaczego freelancer jest tańszy niż firma?
Z uwagi na to, że freelancer często „liczy sobie” mniej niż firma, pojawia się błędne przekonanie, iż nie świadczy swoich usług na dość wysokim poziomie. Niższa kwota wynika stąd, że taka osoba nie musi odprowadzać żadnych składek, prowadzić kasy fiskalnej, czy wynajmować na stałe jakiegoś lokalu. Po odjęciu wszystkich tych kosztów oferta cenowa freelancera jest bardziej przystępna niż firmy.
Z drugiej strony osoba ta nie może dać żadnych gwarancji, że wykona projekt dokładnie tak, jak klient tego oczekuje. Będzie się starał skorzystać z całej swojej wiedzy praktycznej i teoretycznej, by sprostać zadaniu.
Natomiast firma jest bardziej wszechstronna, bo zatrudnia nie jedną osobę, ale cały zespół. Każdy z tych pracowników posiada swoje kompetencje, a cała grupa uzupełnia się wzajemnie. Z tego też powodu tę samą pracę, którą może wykonać freelancer w ciągu kilku dni, firma wykona na drugi dzień. Wszystko zależy jednak od tego, czy firma jest „wzięta”, a także czy zatrudnia dostatecznie dużo pracowników i korzysta z nowoczesnych technologii przyspieszających wykonanie różnych projektów, czy zadań.
Biorąc też pod uwagę kontakt, freelancer proponuje omówienie spraw organizacyjnych i wynagrodzenia e-mailowo lub przez dowolny inny kanał online. Z kolei w firmie również działa skrzynka mailowa, ale można również skorzystać z formularza kontaktowego, czy zadać pytanie w czasie rzeczywistym. Ustalenie więc konkretnych kryteriów bywa niekiedy szybsze, gdy wybierze się firmę, chociaż nie jest to reguła nie do obalenia.
Czy freelancer ma szeroki wachlarz umiejętności?
Z freelancerem podobnie jest jak i z pracą na etacie. Żeby wykonywać coś naprawdę dobrze, nie można łapać przysłowiowo stu srok za jeden ogon. Niemniej freelancer może mieć szerokie rozeznanie w swojej dziedzinie. Często też pracuje z prawdziwą pasją nad projektami, które są ściśle związane z tematyką, jaką lubi.
Nie każdy wolny strzelec będzie potrafił wykonać dowolny projekt z dziedziny, w jakiej pozyskuje zlecenia. Przed wyborem takiej osoby warto zapoznać się z jej wcześniejszymi dokonaniami. W ten sposób można zobaczyć, co potrafi freelancer. Pod warunkiem, że zleceniodawca nie jest kompletnym laikiem.