Marketing

Tekst który angażuje

Jak napisać tekst który angażuje? Pisanie tekstów wielu osobom wydaje się łatwym i przyjemnym zadaniem. Wymaga ono jednak dużego zaangażowania i poświęcenia czasu. Odpowiednio napisany tekst powinien być merytoryczny, przyjemny do czytania, co więcej musi on zaangażować czytelnika. Nie jest więc to łatwe zadanie, ponieważ nie wolno zapominać także o wyszukiwarce Google, która mocno analizuje teksty, pod wieloma względami. Pisanie tekstu nie jest więc wcale takie łatwe jak mogłoby się wydawać.

tekst który angażuje, jak go napisać

Jak napisać tekst który angażuje?

Pierwszym i najważniejszym zadaniem osoby piszącej tekst jest przyciągnięcie uwagi czytelnika. Jeśli uwaga ta nie zostanie przyciągnięta już od pierwszego zdania, każde kolejne nie będzie miało znaczenia. Teraz pojawi się pytanie, jak to zrobić?

 • Na początku warto pokazać korzyść – jeśli czytelnik na samym początku zobaczy jakąś korzyść dla siebie, zacznie dalej rozwijać temat. Warto również sprawdzać, co najlepiej przyciąga użytkowników i dopasowywać do nich swoje treści.
 • To klient musi zostać wzięty pod uwagę – tak naprawdę to nie produkt jest najważniejszy, ale to co klient może zyskać dzięki temu produktowi. Można pokazać jakie problemy znikną w trakcie używania danego produktu lub po skorzystaniu z określonej usługi. Często spotkać można teksty, w których właśnie na pierwszy plan wystawiane są oferowane przez daną firmę dobra. Jednak działanie to nie przyniesie oczekiwanych efektów. Opłaca się więc spojrzeć na treść tekstu jeszcze raz i zobaczyć, czy została ona napisana o potrzebach klientów czy tylko skupia się na produkcie.
 • Język tekstu powinien być łatwy – tekst który angażuje to taki, który jest prosty i łatwy w odbiorze. Jak wiadomo ludzie zwykle nie mają czasu i zależy im na tym, aby wszystko robić jak najszybciej. Jeśli tekst napisany będzie językiem skomplikowanym i trudnym do przyswojenia, klient zniechęci się i opuści stronę z tekstem. Warto więc postawić się na miejscu klienta i zobaczyć czy, aby na pewno dane zdanie będzie miało dla niego sens i czy będzie ono zrozumiałe.
 • Tekst powinien wywoływać emocje – jeśli tekst wywoła emocje będzie to tekst który angażuje. Jeśli coś wywoła jakiekolwiek uczucia w człowieku zwykle zostaje to przez niego zapamiętane na długo. Tekst powinien wówczas oddziaływać na czytelnika, dzięki temu na pewno zostanie on przez niego zapamiętany.
 • Tekst powinien być swego rodzaju historią – podobnie jak uczucia tak opowiadanie historii sprawia, że klient zaczyna uważnie czytać tekst. W ten sposób zostaje on wciągnięty w treść i nawiązywana jest z nim emocjonalna więź. Historie te wcale nie muszą być wyszukane, wystarczy, jeśli będą to historie z codziennego życia.

tekst który angażuje, w jaki sposób powstaje

Jak napisać tekst który angażuje czytelnika i jednocześnie spełnia oczekiwania algorytmu Google?

Tekst który angażuje czytelnika i jednocześnie spełnia oczekiwania algorytmu Google, wcale nie jest łatwym zadaniem do zrobienia. Należy w tym wszystkim zachować odpowiedni balans, ponieważ źle jest pisać teksty, które nie będą pasowały algorytmom Google, ale jeszcze gorzej jest pisać je dla robotów, a nie dla prawdziwych czytelników. Nie wolno pod żadnym pozorem zapominać, że to oni są głównymi recenzentami tych treści. Co zrobić, by spełnić oczekiwania zarówno Google jak i użytkownika?

 • Tytuł to podstawa, musi być chwytliwy i zachęcać do przeczytania tekstu
 • Początek tekstu musi być ciekawy, aby skłonił czytelnika do dalszej lektury
 • Artykuł warto podzielić na akapity i skorzystać z nagłówków, dzięki takim działaniom będzie on zdecydowanie bardziej przejrzysty i czytelny
 • Wypunktowania i pogrubienia to kolejne elementy, które ułatwiają lekturę artykułu
 • Frazy kluczowe oraz odpowiednie sformatowanie też są bardzo ważne i dzięki nim Google może dopasować tekst pod konkretne wyszukiwania
 • Warto też wykorzystać zaangażowanie czytelnika do Call To Action, może to być zapisanie się do newslettera lub odwiedzenie profili w social mediach.

Tekst który angażuje, nie jest łatwo napisać. Trzeba wziąć pod uwagę pewne czynniki
i pamiętać o wielu elementach. Jednak nie jest to niewykonalne. Warto więc poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie, ponieważ teksty takie przynoszą wiele korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *